Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

* Zihinsel İşlevsellikte Bozulmalar

* Uyumsal Davranışta Yetersizlikler

* Gelişim Sırasında Başlaması (Çocukken)

Zihinsel Yeti Eksikliği (Zİhinsel Gerilik)

"Zİhinsel İşlevlerde Bozulma, Uyumsuzluklar ve Belirgin Yetersizlikler"

Zihinsel Yeti Eksikliği Nedir?

 

Zihinsel Yeti Eksikliği Tanımı

 

Zihinsel Yeti Eksikliği olarak DSM-V’te adlandırılan bozukluğun daha önceki adı zeka geriliğiydi. Zihinsel Yeti Eksikliğinin belirgin özellikleri; hem zihinsel işlevde hem de kavramsal, sosyal ve pratik uyumsal becerilerde kendini gösteren uyumsal davranışlardaki anlamlı sınırlılıklardır. Zihinsel Yeti Eksikliği 18 yaşından önce başlar. Okullarda öğrencilerin, sınıf ortamında nelere ihtiyaçları olduğuna karar verilip daha sonra buna göre desteğe ihtiyacı olan öğrenciler belirlenmelidir. Bu yaklaşım bireyin Zihinsel Yeti Eksikliği nedeniyle damgalanmasının etkilerini azaltabilir ve öğrencinin öğrenme düzeyini arttırılması için yapılabileceklere odaklanmayı teşvik edebilir.

 

Zihinsel Yeti Eksikliğinin tedavisinde davranış tedavileri ve bilişsel tedaviler ön plandadır. Erken dönemde müdahale Zihinsel Yeti Eksikliği olan çocukların işleyiş düzeylerini arttırmak için çok önemlidir. Zihinsel Yeti Eksikliği olan çocukların gündelik davranış örüntüleriyle ilgili yönergeler verilebilir. Örneğin, yemek yemeyi daha küçük parçalara ayırabilir; kaşığı eline almak, yemeği kaşıkla tabaktan almak, kaşığı ağzına götürmek, dudakları kullanarak yemeği ağza almak, çiğnemek ve yutmak gibi yönergelerle adım adım uygulanan davranışsal pratikler Zihinsel Yeti Eksikliği olan çocukların uyumu ve gelişimi için çok önemli bir tedavi yoludur. Ayrıca Otizm ve diğer gelişimsel bozukluklar da ayırıcı tanı olarak düşünülmelidir.

 

Zihinsel Yeti Eksikliği Önemli 3 Belirtisi

 

1. Zihinsel işlevsellikte bozulmalar

2. Uyumsal davranışta yetersizlikler

3. Gelişim sırasında başlaması (Çocukken)

 

 

Zihinsel Yeti Eksikliği İçin Temel 5 Madde 

 

  1. Mevcut işlevlerdeki sınırlılıklar; bireyin yaşı, yaşıtları ve kültürü için tipik toplumsal çevre koşulları içerisinde ele alınmalıdır. 

  2. Geçerli bir değerlendirme, kültürel ve dil çeşitliliğini olduğu kadar iletişim, duyusal, motor ve davranışsal etmenlerdeki çeşitlilikleri de göz önünde bulundurur.

  3. Bireydeki sınırlılıklar, genellikle güçlü özellikleriyle birlikte görülür. 

  4. Sınırlılıkları tespit etmenin önemli bir amacı, gereksinim duyulan desteğin özelliklerini belirlemektir.

  5. Bireyin, belirli bir süre verilen kişiselleştirilmiş, uygun desteklerle zihinsel yeti eksikliği gösteren yaşam işlevlerinde genellikle iyileşme olacaktır. 

Zihinsel Yeti Eksikliği
Zihinsel Yeti Eksikliği Tanısı ve DSM-V (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı)
 
Zihinsel Yeti Eksikliği Tanı Kriterleri

 

*Zekâ testleri ve geniş kapsamlı klinik değerlendirmelerle belirlenen zihinsel eksiklikler (problem çözme, nedensellik, soyut düşünme)

*Aşağıdaki alanlardan 1 veya daha çoğunda: iletişim, sosyal katılım, evde, iş, ya da bağımsız yaşama destek ihtiyacını gerektiren durumlarda kişinin yaşı ve kültürel gruba uyum fonksiyonları ile ilgili eksiklikler. 

*Çocuk gelişimi sırasında başlar. 

Zihinsel Yeti Eksikliği
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri