Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

*Birçok Olayla İlgili Orantısız Endişe

*Gündelik Konularda Sürekli Kaygı

*Huzursuzluk, Çabuk Yorulma ve Öfkelenme

*Endişelerini Kontrol Edememe

*Kaslarda Gerginlik, Uyku Bozukluğu 

*Odaklanmada Güçlük

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

"Odaklanma Güçlüğü, Huzursuzluk ve Hep Tetikte Olma"

Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) Nedir?

 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tanımı

 

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun temel özelliği endişeleri kontrol edememedir. Genellikle yaygın anksiyetesi olan bireyler en küçük şeylere bile aşırı kaygılanırlar. Endişe kavramı, problemi sürekli düşünmeye ve onu zihninden atamamaya yönelik bilişsel bir eğilime karşılık gelir. Sıklıkla, kişi problemine bir çözüm bulamadığı için endişelenme devam eder. Zaman zaman hepimiz endişeleniriz fakat yaygın anksiyete bozukluğu olan bireylerin endişeleri aşırı, kontrol edilemez ve uzun sürelidir. Eğer kişinin endişeleri başka bir psikolojik bozukluktan kaynaklanıyor ise yaygın anksiyete bozukluğu tanısı almaz; örneğin klastrofobisi olan biri, sadece kapalı yerlerde olmaktan endişe duyduğu için yaygın anksiyete bozukluğu kriterlerini karşılamaz. Bu kişilerin endişeleri birçok insanın endişeleri ile benzerdir: ilişkiler, sağlık, eğitim, maddi konular, ailevi sorunlar ve gündelik sorunlar ile ilgili konularda endişelenirler ancak bu konularda sürekli endişe yaşarlar ve kaygılarını kontrol edemezler. Bu endişeli durumları gündelik, sosyal, mesleki ve ailevi işlevselliklerini bozma derecesine gelir. Ayrıca Panik Bozukluk, Yaygın Anksiyete Bozukluğunun en yaygın görülen eş tanılarından biridir.

 

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri

 

*Odaklanma güçlüğü

*Kolay yorulma

*Kolay kızma

*Huzursuzluk

*Kaslarda gerginlik

 

DSM-V kriterlerine göre yaygın anksiyete bozukluğu tanısının karşılanması için bu belirtilerin en az 6 ay boyunca yaşanıyor olması gerekmektedir. Genellikle yaygın anksiyete bozukluğu ergenlik döneminde başlar ancak yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerin çoğu tüm yaşamları boyunca endişe eğilimleri olduğunu bildirmektedir. Herhangi bir anksiyete bozukluğu olan kişilerin yarıdan fazlası başka bir anksiyete bozukluğu için tanı kriterlerini yaşamlarının bir dönemlerinde karşılarlar. O yüzden yaygın anksiyete bozukluğunun diğer anksiyete bozuklukları ile eştanı olarak görülme olasılığı yüksektir. (Kring, Ann M., et al. Abnormal Psychology. John Wiley & Sons, 2015)

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu ve DSM-V (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı)

 
 
Tanı Kriterleri

 

*Günün en az yarısında birçok olay ya da eylemle ilgili kaygı ya da endişe duyma (aile, sağlık, maddi konular, iş, okul)

*Kişi endişesini kontrol etmede güçlük yaşar.

*Endişe kesintisiz en az 6 ay sürer.

*Kaygıya ve endişeye aşağıdakilerden en az 3 tanesi (çocuklarda 1 tanesi) eşlik eder;

-Huzursuzluk veya gergin olma ya da sürekli diken üzerinde olma

-Kolay yorulma

-Odaklanmada güçlük çekme ya da zihnin boşalmış gibi olması

-Kolay kızma

-Kas gerginliği

-Uyku bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri