Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

*İrade Dışı Olmaları

*Hızlı ve Aralıklı

*Ritmik Olmayan Kasılmalar

*Ani Başlangıç

*Tekrarlayan Bir Şekilde

Motor ve Vokal Tik Bozuklukları

*İstem Dışı, Hızlı ve Tekrarlayan Biçimde"

Tik Bozukluğu Nedir?

 

Tik Bozukluğu Tanımı

 

Tik Bozuklukları çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde yaygın bir şekilde karşılaştığımız motor ve vokal tikler olarak ikiye ayrılan önemli rahatsızlıktır.

 

Tiklerin Başlıca Özellikleri:

 

*İrade dışı olmaları

*Hızlı ve aralıklı

*Ritmik olmayacak bir şekilde kasılmaları

*Ani Başlangıç

*Tekrarlayan bir şekilde.

 

Basit motor tikler esneme, yüz buruşturma, göz kırpma, elleri yumruk yapma, elleri ve ayakları kıvırma gibi irade dışı hareketlerdir.

 

Karmaşık tikler ise bir ritüel şeklinde oluşan örneğin karşıdaki birinin hareketlerini taklit etme, bedene farklı pozlar aldırma, zıplama, dokunma gibi eylemlerdir.

 

Sürekli burun çekme, geniz temizleme hareketleri ve boğazdan hırıltı şeklinde ses çıkarmalar da yine basit vokal tiklere örnektir.

 

Tik Bozukluklarının Belli Başlı Özellikleri:

 

*Uyurken azalır.

*Zihinsel olarak dikkat yoğunlaştığı zaman azalır.

*Nöbetlerle ortaya çıkarlar, beden üzerinde yukarıdan aşağıya doğru gelişirler.

*Stres ve endişeler olumsuz etkilerde bulunurlar.

*Obsesif Kompulsif Bozukluk, Dikkat Eksikliği / Hiperaktivite Bozuklukluğu, Duygudurum Bozuklukları ve Anksiyete Bozuklukları Tik Bozukluğuna eşlik edebilir.

*Her türlü stres ve kaygı Tik Bozukluğunu etkiler.

Tik Bozuklukları
Klinik Değerlendirmeye Genel Bir Bakış
 
Klinik Görüşme ve Psikoterapi

 

Ruh sağlığı uzmanları bir tanı koymak için çeşitli değerlendirme ölçekleri ve araçlar kullanır. Psikolojik değerlendirme teknikleri, bir tanı koymaya yardımcı olması dışında, başka amaçlar için de kullanılır. Örneğin, değerlendirme yöntemleri sıklıkla uygun terapötik girişimleri tanımlamak için kullanılır. Klinik görüşme ile gündeik diyalog arasındaki önemli farklardan birisi de klinik görüşmede uzmanın, cevaplayanın soruları nasıl cevapladığına ya da cevaplamadığına dikkat ediyor olmasıdır. Örneğin kişi evlilik sorunlarını anlatıyorsa, klinisyen genellikle anlatılan şeylere eşlik eden duygu, düşünce ve davranışlara da odaklanır. Eğer kişi yaşadığı zor bir durum karşısında üzgün görünmüyorsa, verdiği cevaplar aynı durum karşısında ağlayarak ve ajite bir biçimde verdiği cevaplardan daha farklı yorumlanacaktır. Klinisyenler, çocuklarda belirli bir bozukluğun tanısını koymadan önce belirli bir yaşa özgü özellikleri dikkate almalıdırlar. İstediklerini yapmalarına izin verilmediğinde, yerde yatarak yeri tekmeleyen ve çığlık atan çocukların tanısı, 2 yaşında ve 7 yaşında farklı şekilde değerlendirilecektir. Gelişimsel psikopatoloji alanında, bir dönemde uygun olarak görülen ancak başka bir dönemde rahatsız edici ya da düzeni bozucu olarak görülen davranışların tanımlanmasının sağlayarak çocukluk dönemi bozukluklarına yaşam boyu gelişim bağlamında odaklanmaktadır. 

İyi bir klinik görüşme yürütmek bilgi anlamında doluluğun yanında deneyim ve üstün bir yetenek gerektirir. Klnisyenin, hasta ya da danışanla olan görüşmelerinde bireyin sosyoekonomik durumundan tutun, psikolojik durumununun bütün hassas noktalarına odaklanması gerekir. 

 

Örneğin, gündelik yaşamında bazı tutarsızlıklar yaşayan ve bundan rahatsızlık duyan bireylere yaklaşırken o bireylerin;

 

*Sosyoekonomik Durumları

*Psikolojik Durumları

*Patolojik Durumları

*Toplumsal Cinsiyet Durumları

*Hayat Görüşleri 

*İçsel ve Dışsal Birçok Dinamiği

 

Klinisyen göz önünde bulundurmalı ve o hassasiyette yaklaşmalıdır. Çünkü dışarıdan gelen uyarıcıları ve toplumsal şartları göz önüne almadan, bireyin sadece kendi yapabileceklerine odaklanarak değişimi beklemek inandırıcılığı çok güç olan bir yaklaşımdır. Bu yüzden sağlıklı bir klinik görüşme için bütün dinamikleri göz önünde bulundurmak ve bunun yanında cinsiyetçi, ırkçı, dışşallaştıran ve iktidar kuran bir iletişimden kesinlikle uzak durmak gerekir.

Tik Bozuklukları
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri