Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler:

 

*Bireyin Kendi Önemini Abartması 

*Sürekli Kendi Zekasıyla Meşgul olması

*Özel Olduğunu Düşünmesi

*Üstün İnsanlarla Eşit Tutulma

*Aşırı Derecede Hayran Olunma İhtiyacı

*Güçlü Bir Hak Etme Duygusu 

*Başkalarından Faydalanma Eğilimi

*Empati Yoksunluğu ve Kibirli Davranışlar

Narsistik Kişilik Bozukluğu

"Özel Olduğunu Düşünme, Empati Yoksunluğu ve Başkalarını Kullanma"

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

 

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanımı

 

Narsistik Kişilik Bozukluğu olan bireylerde yeteneklerini aşırı derecede yükseklerde görme söz konusudur ve büyük başarı hayallerine kafayı takarlar. Çok az denmeyecek kadar bencildirler ve neredeyse sürekli ilgi görmeyi ve aşırı hayranlık duyulmayı beklerler. Kişiler arası ilişkileri; empati yoksunluğu, kıskançlık duygusuyla birleşen kibir, başkalarından faydalanma alışkanlıkları ve isim koyma duygularıyla bozulmaktadır. Başkalarından kendilerine özel iyilikler yapmalarını beklerler. Narsistik Kişilik Bozukluğu olan kişiler eleştiriye karşı aşırı hassastırlar ve diğerleri, onlara hayranlık duymadığın öfkelenebilirler. İdealleştirdikleri yüksek konum sahibi eşler bulmaya eğilimlidirler ancak bu eşler, beklenildiği üzere onların gerçekçi olmayan beklentilerini karşılayamadıklarında öfkelenirler ve reddederler (tıpkı borderline kişilik bozukluğu olan bireyler gibi). Ayrıca daha yüksek konumda bir bireyle olma fırsatı yakaladıklarında da eş değiştirmeye eğilimlidirler. Narsistik Kişilik Bozukluğu, genellikle Borderline (sınırda kişilik) bozukluğuyla eştanı alır. Genellikle Narsistik Kişilik Bozukluğu olan bireyler başarılarını, şanstan ya da talihten ziyade kendi becerilerine atfederler. Bu durumda yapılan birçok araştırma, Narsistik Kişilik Bozukluğu olan bireylerin kendileriyle ilgili muhteşem inançlarını korumaya yardımcı bilişsel önyargılar sergilediklerini ortaya çıkarır.

 

Narsistik Kişilik Bozukluğuna Özel Davranışlar

 

Örneğin, Narsistik Kişilik Bozukluğu olan bireylere zeka testinde pek de başarılı olmadıkları söylendiği zaman buna karşılık fazla tepki gösterebilirler. Bazı teorilere göre Narsistik Kişilik Bozukluğu olan bireyler başkalarıyla etkileşime geçtiklerinde ilk amaçları kendi özsaygılarını şişirmektir. Bu amaç onların başkalarına nasıl davrandıklarını çeşitli şekillerde etkiler. İlk olarak çok fazla böbürlenme şeklinde başlayan davranışlar, ikinci olarak eğer başkaları özsaygıyla ilgili bir görevde onlardan daha iyi bir performans sergilerse onları kötülemek gibi davranışlarla devam eder.

 

Çoğu araştırmacı ve klinisyene göre, Narsistik Kişilik Bozukluğu olan kişilerde tüm o muhteşemlik duygusunun altında çok kırılgan ve tutarsız bir benlik değeri duygusu yatmaktadır. Narsistik Kişilik Bozukluğu olan bireylerin tedavisinde eklektik psikoterapiler oldukça faydalı olmaktadır.

Narsistik

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanısı ve DSM-V (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) 

 

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri
 

*Erken ergenliğin başında birçok bağlamda aşağıdakilerden 5’inin ya da daha fazlasının varlığı:

 

-Kişinin kendini abartılı şekilde önemli görmesi

-Kişinin kendi başarısı, zekası ve güzelliği ile meşgul olması

-Özel olduğu ve sadece yüksek konumdaki insanlarca anlaşılabileceği inancı 

-Aşırı derecede hayran olunma ihtiyacı

-Güçlü bir hak etme duygusu

-Başkalarından faydalanma eğilimi

-Empati yoksunluğu

-Başkalarını kıskanma

-Kibirli davranış ve tutumlar

 

Narsistik
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri