Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

İyi İletişim ve Stresle Baş Etme Yolları

 

İletişim boyutu itibariyle kişilerin kendi duygu ve düşüncelerini her türlü şekilde ifade etmelerini sağlayan bir araç olarak gözlenmektedir. Bu aracın kullanımı doğuştan gelen bir beceriyle olmamakla beraber kişilerin kendi sonradan kazandıkları becerileri itibariyle oluşturulmaktadır. İletişim becerisinin gelişmesi için konuşma esnasında karşındaki kişiye ilk olarak konuşma hakkı tanınmalı bununla beraber karşılık kişinin dinlenmesi ve kişiye verilen güven ile iletişiminin ilk adımlarının atılmakta olduğu ifade edilmektedir. Kişiler saygı duydukları iletişim partnerlerinin konuştuklarını dinlemekte olup söylediklerini değerlendirerek cevap niteliğinde sonuçlar oluşturmakta olduğu ifade edilir. Bu bakımdan saygının da iletişim açısından önemli bir yerinin olduğu ifade edilmektedir.

Kişilerin bahsettiğin özelliklere sahip olmasının yanında konuşma sırasının kişiye gelmesi halinde kişinin derece cevapların iletişim partnerinin tatmin edeceğim ve iletişim partnerinin empati yoluyla anlama esasına dayanarak oluşan cevaplar olması iletişim açısından önemli olarak ifade edilmektedir. İletişim esnasında iletişim partnerinin ilgileniyormuş görüntüsü vermek veya karşıdaki kişiyi dinlememek iletişim açısından yapılan büyük bir hata olarak değerlendirilir. Karşıdaki kişiyi dikkate alıp dinlemek iletişim açısından önemli bir uygulama olarak ifade edilir.

Stres Ve Stres Kontrolü
 
Stres hayatımızın bir parçası olarak ifade edilmekte olup vücudumuzu bağışıklığını organlarımızın hatta bağırsak yapısının bile stres oluşumu halinde olumsuz yönde etkiler ile karşılaşma halinde olabilme durumunda olması mümkün olarak ifade edilmektedir. Stres yönetebilmek vücudumuzda ve bağışıklık sistemimizi olumlu sonuçlara yol açmakta olup kişilerin stresini yönetilmesi ve olumlu bir enerji durumuna çevirmesi oto kontrol sistemi ile mümkün olarak ifade etmektedir.

 

Stresle Baş Etme Yolları
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri