Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   


            Kalabalık ortamlarda küçük düşmekten, öne çıkmaktan, insanlar ile iletişim kurmaya çalışmaktan, kendini ifade edememekten hepimiz bir dönem korkmuşuzdur. Ancak bazı insanlarda bu korkular baki kalır ve hayatları boyunca sosyal fobi denen kavram ile mücadele eder. Özellikle diğer insanların yanında rahat davranamamak sosyal fobinin en önemli noktalarındandır. Bu kişilerin genellikle çocukluktan başlayan ve ileriki yaşlarında da devam eden bu durum, iş ve özel yaşantısına da yansımaktadır.Olumsuz Düşüncelerden Korkmak


            Sosyal fobi üzerinde biraz daha durduğumuzda aslında kökeninde diğer insanların kendisi hakkında yanlış düşüncelere kapılması korkusu yatmaktadır. Toplu bir ortamda konuşmaktan, hatta diğer insanlardan farklı bir hareket sergilemekten bu nedenle korkulur. Ayrıca karşı cins ile arkadaşlık kurma ve kendinden yüksek mevkideki biri ile konuşma bu kişilerin kâbusu olabilmektedir. Özellikle bu kişiler iş hayatlarında düzenlenen gezilerde, yemeklerde ya da toplantılarda çok fazla ön planda olmamayı tercih eder.


Kaygı, Bunaltı, Panik Atak            Korkulanın başa gelmesi ve toplumdan çekinme duyguları beraberinde kaygılanmayı, bunalmayı hatta panik atak evrelerini de getirir. Heyecanlanma ve buna bağlı konuşma bozukluğu işlerin kontrolden çıkmasına neden olabilir. Bu kişilerin düzenli olarak terapiler ve gerekli durumlarda ilaç ile tedavi edilmesi gerekmektedir. İlaç genellikle aşırı heyecan ve panik atak durumlarında başvurulan bir tekniktir. Amaç kişilerin sosyal, özel ve iş hayatının korkulan noktalarının üzerine gitmektir. Böylelikle kişi kendine güvenen ve diğer insanlarında kendisinden farksız olduğunu daha rahat anlayacaktır.

Sosyal Fobi Tanımı
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri