Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Sosyal Anksiyete Bozukluğunun (Sosyal Fobi) Farkına Varın

 

Sosyal hayatınızda ciddi sorunlar yaşamanıza neden olan Sosyal Anksiyete Bozukluğu aslında farkındalık yakaladığınız zaman rahatça mücadele edebileceğiniz durumlar arasında yer alır. Psikoterapi ile kontrol altında tutulabilen ve düzenli bir şekilde devam eden terapilerle ortadan kaldırılan bu sorun ne yazık ki günlük hayatın stresi ile karıştırılabilecek belirtileri ile görmezden gelinebilir. Kişinin sosyal hayatında ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olan sosyal anksiyete bozukluğu, sosyal fobi olarak da bilinmektedir. Kalabalık ortamlarda konuşamama, insanlarla iletişim kuramama gibi sorunlara neden olan sosyal anksiyete bozukluğu ilerleyen dönemlerde kişinin içine kapanmasına ve daha şiddetli bir depresyon geçirmesine neden olabilir. Sosyal fobi şiddetlendiği durumlarda kişi sadece sosyal ortamlara girdiğini hayal ettiğinde bile sorunlar yaşar. Konuşma yaptığını iş görüşmesine gittiğini ya da bir şekilde sosyalleştiğini düşünerek yoğun anksiyete yaşayan kişiler, sosyal fobisi ciddi seviyelere ulaşmış kişilerdir.

 

Sosyal Fobi Hayatınızı Nasıl Zorlaştırır?

 

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete insan hayatını oldukça kötü etkileyen, yaşam kalitesini düşüren, insan ilişkilerinde sorunlar ortaya çıkmasına neden olan bir rahatsızlıktır. İş yaşamından eğitim hayatına kadar içerisinde insan olan her durumda olumsuzluklar yaşamanıza neden olan sosyal anksiyetenin mutlaka psikoterapi gibi yöntemlerle kontrol altına alınması ve iyileştirilmesi gerekir.

 

Yeni insanlarla tanışmakta güçlük çekmek, kalabalık ortamlarda kendi ifade edememek, telefonla konuşmak, kişinin kendisinden daha yüksek statülerde olan insanlarla iletişim kuramaması, sosyal ilişkilerden çekinmesi sosyal fobinin insan hayatına getirdiği zorluklar arasında yer alır. Bu zorlukları değerlendirdiğimiz zaman sadece insan ilişkilerinde sorunlar yaşamaya sebep olmadığını rahatlıkla görebiliriz. Kişi kendini ifade edemediğinden ya da ifade etmeye çalıştığında strese girdiğinden dolayı hayatı ile ilgili gelişmelere kapalıdır. Terfi almak, okul değiştirmek ya da gönül ilişkisi kurmak kişiler için bir anda istenmeyen durumlar haline gelir. Bir insanın hayatından olduğunda mutluluk duyduğu durumlar gerçek birer kabusa dönüşebilir. Bu durum hayat standartlarınızı iyileştirmenize ya da hayallerinizi gerçekleştirmenize engel olur.

 

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

 

İnsanların içerisinde bulunduğu sosyal durumlara verdiği tepkiler elbette farklılık gösterebilir. Her insan yeni bir sosyal ortama girdiği zaman gerilebilir. Hafif endişe hali sosyal anksiyete bozukluğu ile bağdaştırılamaz. Kişi eğer bir sosyal ortama girmeden günler ya da haftalar önce geriliyorsa bu ciddi bir sorun olarak düşünülür. Her insan önemli bir toplantı öncesinde stres olurken sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiler haftalar öncesinden bu anın stresini yaşamaya başlar. Uyku bozukluğu, aşırı stres, anksiyete hali gibi belirtilerin ortaya çıktığı bu dönemde hayat sosyal fobisi olan kişiler için oldukça zorlaşır. 

 

Bahanelere sığınmak bu rahatsızlığa sahip olanların en sık başvurduğu yöntemler arasında yer alır. Bu kişiler bir sosyal ortama girecekleri zaman hastalandıklarını ya da daha acil bir işleri çıktığını söylemekten kaçınmazlar. Bu davranış modeli bir süre sonra alışkanlık haline gelir, kişinin çevresi tarafından fark edilir ve nihayetinde kişi yalnız kalmaya başlar.

 

Sosyal Fobi ile Birlikte Gelen Sorunlar 

 

Sosyal anksiyete ilerleyen süreçlerinde kişinin farklı ruh halleri içerisinde olmasına neden olur. Kişinin içinde bulunduğu durumu daha da zorlaştıran bu hisler sosyal anksiyetede psikoterapinin önemini de göstermektedir. Kişi ilerleyen dönemlerde zihin okuduğuna inanabilir. Karşısındaki insanın kendisi ile ilgili düşündüklerini bildiğine inanmak bu rahatsızlığın en zorlayıcı noktalarından birisidir. Zihin okumaya benzer bir şekilde gelişen geleceği görme, felaket senaryoları yazma, içselleştirme gibi farklı hislere sahip olan sosyal fobi sahibi kişilerin mutlaka psikoterapi yöntemlerinden faydalanması gerekir. Psikoloji, insanın daha kaliteli bir yaşam sürmesini odaklayan bir bilim dalı olarak sosyal fobi ya da sosyal anksiyete bozukluğu ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapmıştır. Psikoterapi odaklı geliştirilen bu çalışmalar sayesinde kişinin sorunlarından uzaklaşması değil sorunlarını çözümlemesi sağlanır.

 

Kendini Kurgula!

 

Sosyal Anksiyete Bozukluğu ile ilgili daha detaylı ve DSM-V duyarlılığında hazırlanmış videomuzu izlemek isterseniz buraya tıklayın.

Sosyal Fobi Nedir?
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri