Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Sanat Terapisi Nedir?


Günümüzün modern dünyasında stres en ciddi sorun. Yüzlerce insan psikolojik sorunlarından arınmak için psikologlara ve terapilere ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla, pek çok terapi ismi gündeme geliyor. Bunlardan bir tanesi de sanat terapisi.

Bireylerin, duygularını ve düşüncelerini sanat yolu ile dışa vurmasını amaçlayan terapidir. Sanat öğeleri simgeler yolu ile içte olanın dışa vurumu sağlanır. Bu terapi şeklinde, sanat bir araç olarak kullanılır. Sanat terapisi, kişinin, sorununun farkına varılmasını ve bu sorunun ifade edilmesini sağlar. Dolayısıyla, birey rahatlar. Sözlü olarak ifade edilemeyen duygu ve düşünceler müzik, resim gibi sanat türleri kullanılarak ifade edilir. Sanat terapisi, bireysel olabileceği gibi grup çalışması olarak da yapılabilir. Sanat terapisinin iki temel amacı vardır. Birincisi; bastırılmış duygu ve düşünceleri açığa çıkarmak, ikinci amaç ise kişilerdeki uyumsuz davranışları açığa çıkarmaktır.

Sanat Terapisi Türleri

 

Müzik Terapisi

Yüzyıllar öncesinde musiki makamları tedavi maksatlı kullanılmıştır. Müzik, en etkin tedavi şekillerinden biridir. Otizm ve dikkat eksikliği olan çocuklarda, zihinsel sorunları çözme konusunda oldukça etkili olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda müziğin zeka kalitesini arttırdığı bilinmektedir.

Drama Terapisi

Bireyin kişisel özelliklerini tanımasına ve sorunlarını fark etmesine yardımcı olur. Sorunların sahnelenmesinde ve bu sorunlara alternatif çözümler üretmeye yarayan terapi türüdür.

Bibliyo Terapisi

Edebi eserlerden yararlanarak uygulanan terapidir. Birey, söz konusu kitabı ya da edebi eseri okuyarak oradaki karakterle kendini özdeşleştirir. Böylece kendi sorununu fark eder. Bu sorunu çözmek için yapılması gerekenleri anlar.

Resim Terapisi

Kişinin iç dünyasını boyama, çizim, ebru gibi sanatlarla dışa vurmasıdır. Sözel iletişim yerine kişi, içinden geldiği gibi resim yaparak duygu ve düşüncelerini ifade eder.

Sanat Terapisi Nedir?
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri