Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Psikoterapi Tedavisi

 

İnsanlar mideleri ağrıdığında ya da hastalandıklarında doktora gider ve tedavi olurlar. Tedavi bazen ilaçla bazen de başka türlü olmaktadır. Bunun gibi yaşanan psikolojik sorunları olan kişiler de belli tedaviler almak isterler. Bu tedavi psikoterapi olarak adlandırılmaktadır. Psikoterapide amaç kişilerin duygularının farkında olmasıdır. Duyguların fark edilerek saptırılmış düşüncelerin psikoterapi vasıtasıyla düzeltilmesidir.

 

Psikoterapi bir duygu durum tedavisi olarak da görülmektedir. Psikolojik bir terapi olan psikoterapi psikoterapistler sayesinde yanlış düşüncelerinden kurtularak daha olumlu davranışlar sergilemekte ve bu sergiledikleri davranışlarla da daha doğru iletişim kurabilmektedirler. Psikoterapist olmak için eğitim almak gereklidir. Psikoloji mezunları bu sayede psikoterapist olabilmektedirler.

 

Psikoterapi Tedavisi Nasıl Uygulanır

 

Psikoterapi tedavisi kişinin kendini değerlendirmesiyle başlayan bir tedavidir. Bu tedavide kişi önce kendini tanır. Kendini tanırken psikoterapist kişiye sorular sorar ve sorduğu bu sorularla psikoterapist çıkarımlar yapar. Psikoterapi sayesinde kişiler kendi benlikleriyle tanışır. Eksik olan yönlerini psikoterapistler vasıtasıyla görürler ve bu sayede düzeltmeleri gereken davranış, düşünceleri psikoterapistlerle düzeltebilirler. Günümüzde psikolojik sorunların artması kişileri psikoterapist tedavilere yönlendirmiştir.

 

Psikoterapist tedaviler günümüzde ilaç tedavisine oranla daha fazla tercih edilmektedir. Araştırmalara göre psikoterapik tedavinin ilaçla tedaviden daha etkili olduğu görülmüştür. İlaçla tedavi kısa süreli bir tedavi iken psikoterapistlerle yapılan tedavi daha uzun süreli bir tedavidir. Hatta tamamen iyileşmeler görülmektedir. Psikoterapi uzun bir süreçtir. Olumsuz tarafı da uzun süreli bir tedavi olmasıdır.

Psikoterapi Tedavisi
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri