Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Psikoterapi Nedir?

 

Kişiye yardımcı olacak psikolojik yöntemlerin kullanılmasına psikoterapi adı verilir. Psikoterapi ile kişisel etkileşim sağlandığı zaman hastanın sorunlarını aşmasına yardımcı olmak mümkündür. Psikoterapi; kişinin zihinsel sağlığını iyileştirmeyi, zorlayıcı düşünce ve duyguları çözmeyi, sosyal becerileri geliştirmeyi, iletişim bozukluklarını ortadan kaldırmayı, zorlayıcı inançları değiştirmeyi amaçlar. Belirli psikoterapi uygulamaları, teşhisi konulmuş zihinsel sorunların tedavisinde kanıta dayalı olarak kabul ediliyor.

 

Psikoterapi Teknikleri  

 

Bilinen yüzlerce farklı psikoterapi tekniği vardır. Psikoterapiler genellikle hasta ve terapist arasında gerçekleşse de dönem dönem ailenin dahil olduğu, eşlerin bir araya geldiği ya da belirli sorunlara sahip kişilerin toplandığı grup oturumları da gerçekleştirilebilir. Bilişsel psikoterapi, bilişsel - davranışçı psikoterapi, bütüncül psikoterapi, davranışçı psikoterapi, Geştalt psikoterapi, psikodinamik psikoterapi, varoluşçu psikoterapi yöntemleri en çok başvurulan yöntemler arasında yer alıyor. Psikologlar, psikiyatristler, sosyal hizmet uzmanları, profesyonel danışmanlar, evlilik ve aile terapistleri ya da psikoterapistler bu teknikleri kullanabilen uzmanlar arasında yer alırlar.

 

İnsanlar Neden Psikoterapiye İhtiyaç Duyar?

 

Pek çok insan psikoterapiye ihtiyacı olduğunu düşünmese de günlük hayatın getirdikleri herkes için zorlayıcı olabilir. İnsanlar genellikle depresyon, fobi ve ilişki sorunları sebebiyle psikoterapiye ihtiyaç duyarlar. Kişilerin göstermiş olduğu pek çok belirti kolaylıkla göz ardı edilebilir. Sırt ağrılarından şikayet eden ve somatizasyon teşhisi konulan kişinin depresyon ya da anksiyete gibi sorunları olabilir. Psikolojik sorunlardan önce fiziksel sorunlara odaklanmak insanların yaygın bir davranışıdır. Hem psikoloji biliminin “delilik” ile eşleştirilmesi hem de bu alana duyulan çeşitli ön yargılar insanları psikoterapiden uzaklaştırabilir. Sağlıklı bir zihin sağlıklı bir beden getireceği için ön yargılardan kurtulabilmek ve bir adım atmak önemlidir. Kişi ya da kişinin çevresindekiler farkındalık sahibi olursa psikoterapiye ihtiyaç olduğunu kısa sürede anlayarak çözüm arayabilirler. Stres, depresif ruh hali, güvensizlik, terk edilme korkusu, birinin vefatı, boşanma, aldatılma, iflas etme, işten çıkarılma gibi onlarca sebep psikoterapi ihtiyacını ortaya çıkarabilir. Kişiler yaşadıkları olaylarla baş ettiklerini düşünseler bile bilinçaltında baş edemeyebilirler. Bu durumlarda psikoterapiye ihtiyaç duyulur. Bu tür durumların yanı sıra teşhisi konulmuş psikolojik rahatsızlar için de psikoterapi uygulamalarına ihtiyaç duyulur.

Psikoterapi Nedir?
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri