Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

 

 

            Çeşitli yaşam tarzın bağlı insanlarda farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Genellikle içine kapanık ve sosyal ortamlarda bulunmayan kişilerde bu psikolojik sorunlara daha fazla görülür. Diğer insanlarla iletişim halinde olmak, çevreler edinmek insanların ruh sağlığı için önem taşıyan bir durumdur. Bazı insanlar içine kapanık olmasının ve çevreden uzak yaşamanın sonucu olarak özgüven eksikliği nasıl anlaşılır fark edilir. Genel olarak yaşam biçiminde oluşan sorunlar nedeni ile ortaya çıkan bir sorundur. Ayrıca yetiştirilme tarzı, kişilerin özgüven temellerini atan sebeplerdir.

 

 Özgüven Eksikliği Belirtisi

 

            Özgüven, kişinin kendisine yönelik duyguları geliştirmesine bağlı kendisini iyi hissetmesine neden olur. Kişinin kendinden memnun olması ve bunun etkisiyle çevresiyle barışık yaşamasını sağlar. Kendisi için bir şeylerin varlığını hisseden bebekler kendine ait özgüven daha iyi gelişmeye başlar. Bunun temelleri başlangıçta anne ile atılmaya başlar.

 

 Özgüven İyileştirme Yolları

 

            Özgüven eksikliğini gidermek ise kişinin pozitif bir hedefe belirlemesi ve negatif hedeften uzak kalması şarttır. Bu şekilde kişiler, kaybetmekten korkmak yerine başarılı olacaklarına inanmalarını sağlar. Karşısında kişilerden özgüven eksikliği çözümleri giderecek sözler duyan insanlar yaşama daha iyi bakar. Kendine olan güveni artar. Herkesin birbirine güvendiği ortamda yaşamak kişilerde özgüven eksikliğinin giderilmesini sağlar.

 

 Özgüven Kazanmak İçin Neler Yapılır?

 

 1. Yaşamda kötü şeyler yerine iyi şeylere ağırlık verilir.

 2. Kendiniz hakkında olumlu düşüncelere sahip olmanız.

 3. Deneyimlerden ders çıkarmasınız.

 4. Gerçekçi ve olabilir hedefler belirlemelisiniz.

 5. Öğrenmeye açık olmalısınız.

 6. Cesaretli davranmalısınız.

 7. İşe yarayan işler yapmalısınız.

 8. Değişime açık olmak şarttır.

 9. Basitliğe önem vermek yaşamınızı güzelleştirir.

 

 

 

Özgüven Eksikliği
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri