Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   
 

            Otizm; İnsan yaşamının genellikle ilk dönemlerinde başlayan (1-3 yaş) ve yaşamı boyunca devam eden gelişimsel bir iletişim problemidir. Burada kastedilen yalnızca sözlü iletişim değildir, sözsüz iletim de kastedilmektedir. Her rahatsızlıkta olduğu gibi bu durumda da erken tanı kişilerin hayata kazandırılması için önemlidir. Tanısı basit testlerle yapılabilmektedir.

Otizmin Nedeni

            Genetik bir problem olmasıyla birlikte nedeni tam olarak saptanamamıştır. Otizm problemi olan bireylerin yarısında fazlasında zeka geriliği, luk diliminde üstün zekalılık görülmektedir. Kızlarda erkeklerden daha az oranda görülür. Otizm bir kaç rahatsızlığı daha beraberinde getirebilmektedir. ( hiperaktive bozukluğu, epilepsi, dikkat eksikliği, duydu- durum bozukluğu)
 


Otizm Belirtileri 


Otizmle ilgili birçok belirti sayılabilir, Bunlardan bazıları;

-Çevresiyle ilgilenmeme, göz temasından kaçınma, normal mimikler kullanamama, duygusal ifadeler (ağlama, gülme gibi) gösterememe, oyunlara karışmama gibi sosyal aktivitelerde yetersizlik görülmesi
- Sürekli aynı kelimeleri tekrar etme, kendisiyle konuşmak isteyenlerle iletişim kurmama
- Nesnelere takıntılı olma, aynı hareketlerin sürekli tekrarı, her durumda aşırı tepkiler gösterme gibi durumlar bazı otizm belirtileridir.
Aynı zamanda acı hissinin az olması, tehlikeleri bilmeme, hep aynı ses tonunda iletişim kurma çabası olmadan kendi kendine konuşma durumları da otizmin temel belirtilerindendir.


Otizmin Tedavisi


            Tedavi sürecinde otizmli birey, normal birey seviyesine ulaşamaz. Tedaviden böyle durumlar beklenmemeli, bireye davranışsal olarak adaptasyon eğitimlerinde yardımcı olunmalı bireyin yeteneklerinin geliştirilmesi sağlanmalıdır. İletişim kurma ve motor becerileri geliştirmeye çalışılmalıdır. Aileler bu konuda eğitilmeli ve bireylere yardımları sağlanmalıdır.

Otizm Tanımı
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri