Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

 


            Bir işi yapmak için duyulmakta olan aşırı isteğe motivasyon denir. Motivasyonu tam olan öğrencilere bakıldığında, bunlar öğrenim hayatı içerisinde başarılı olurlarken, motivasyon eksikliği bulunan öğrencilerin başarısız oldukları görülür. Bu öğrencilerde derslere adapte olamama ve aşırı isteksizlik durumu hakimdir. 


 

Nedenleri ve Giderme Yolları


            Bedensel ihtiyaçlar, psikolojik durum, ortamın elverişsiz olması motivasyon eksikliğinin kaynağıdır. Bu durumdan kurtulabilmek için, kişi öncelikle kendisine bir hedef belirlemelidir. Kişi kendisini nerede görmek istediğini iyi bilmelidir, isteğin olabilmesi için bir bedel ödenmesi gerektiğinin bilincine varmalıdır. Yemek, uyku gibi bedensel ihtiyaçların sağlıklı yoldan giderilmesi gereklidir. Bu performansı etkileyen en büyük sebeplerden birisidir. Yapılacak olan işe psikolojik olarak hazır olmalıdır, kafada herhangi bir takıntı bulunmamalıdır. Örneğin ailevi bir sorun varsa, işe başlamadan önce bu sorun halledilmelidir. "Ne kadar uğraşsam da başarılı olamam!" tarzında olumsuz düşüncelere son verilmelidir. Hayatlarında başarılı olmuş insanların yaşamları incelenmeli ve "Onlar başardı ise ben de başarırım." tarzında pozitif düşüncelere sahip olunmalıdır. Tüm bunları yapmalarına rağmen hala motive olamayan kişilerin, bir uzmandan yardım almaları önerilmektedir. 

 


Çalışma Hayatında Motivasyon


            İş hayatında motivasyon eksikliği yaşayan kişilerin, öncelikle bunun nedenini belirlemeleri büyük önem taşır. Odaklanma, kendine güven ve planlama eksikliği bulunan kişilerin motivasyonları da yetersiz olacaktır. Neden bulunduğunda, çözüme doğru giden ilk adım da atılmış demektir. Motivasyon arttırıcı teknikler, kişiden kişiye, karakter özelliğine, yaşa ve hayattan beklenen şeylere göre değişiklik göstermektedir. 

Motivasyon Eksikliği Nedir?
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri