Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Kişilik bozukluğu nedir ve tanısı nasıl konur sorularına cevap vermek oldukça zordur. Kişilik bozukluğu tanısı konması için tespit edilecek özelliklerin normal kişilik özellikleri arasında da yer bulması sorunun en başında tanımlanmasına engel teşkil edecek sebepler arasında gösterilebilir.

 

Kişilik bozukluğunun yaşanması halinde; sosyal ve mesleki çevre uzun süreli olarak bu durumdan etkilenir. Bu sorunla karşı karşıya kalan kişiler, yakın çevreleri ve toplum ciddi sayılabilecek sıkıntılar yaşayabilir. Bu aşamada kişilerin; kendi içinde yaşadıkları toplumun kültürüne göre ciddi sayılabilecek derecede farklılık gösterdiği gözlemlenir.

 

Ergenlik ve Genç Erişkinlik Döneminin İnsan Hayatındaki Yeri

 

Kişilik bozukluğu tanımına en sık ergenlik ve erişkinlik döneminde rastlanır. Zamanla kalıcı olma eğilimi gösteren sorunlar, herkeste farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Çok çeşitli dış etkenlerin bir araya gelmesiyle görünür olan duruma çocukluk yıllarındaki anne-baba tutumu direk olarak etki eder. Kişilik bozukluklarının temelinde kişinin hem kendi hem de karşısındaki kişilerin algısında farklılıklar yaşaması söz konusu olabilir. Çocuğunu yetiştirirken ona çok fazla sorumluluk vermeyen ebeveynler gelecekte bağımlı kişilik bozukluğu yaşayan yetişkinlerin ortaya çıkmasına neden olarak gösterilebilir.

 

Başkalarının kendisini sömürdüğünü zannedenler, dostlarının kendisine olan güveni üzerinde kuşkuları olanlar, beyanlarının kötü niyetli kişiler tarafından kullanılacağından şüphe duyanlar ve eş veya sevgililerinin sadakatinden sürekli kuşku duyanlar kişilik bozuklu yaşayan kişilerin örnek davranışları arasında sayılabilir. Sürekli yalan söyleyenler, takma isim kullananlar ve zevk için başkalarını aldatmak isteyenler için antisosyal kişilik bozukluğu yaşıyor tanımı rahatlıkla konulabilir.

Kişilik Bozukluğu Tanımı
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri