Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

İlişki Sorunları

 

Aşk ve sevginin sonsuz bağlılığına inanılsa da boşanma oranları %50'lere yaklaşmaktadır. İlişki sorunları çok farklı nedenlerden ortaya çıkabilir ve her nedenin farklı çözümleri vardır. İlişki sorunları mutlaka üzerine konuşulması gereken tabiri caizse yastık altı edilmemesi gereken sorunlardır. Bir sorunu konuşmamak ya da görmezden gelmek sorunu ortadan kaldırma ya da çözmez. Bu nedenle sorunların üzerine gitmek çok önemlidir. 

 

İlişkide Yaşanan Sorunlar Nelerdir? 

 

Aşk ilişkilerinde sevginin ve bağlılığın her sorunu çözebileceğine inanılsa da bu ne yazık ki mümkün değildir. Her evlilik ya da ilişki ömür boyu mutluluk amacıyla başlar ancak her zaman durum hayal edildiği gibi olmaz. İlişki sorunları ilişkinin en başından itibaren ortaya çıkabilir ve ilişkinin gidişatına göre şekillenir. İnsanın öncelikle birey olması sonrasında ise hayatında iki kişilik düşünmeye başlaması ilişki sorunları için temel hazırlayabilir. Her insanın farklı şekillerde yetiştiği ve aile kavramına bakış açısının bu nedenle farklı olduğu düşünüldüğü zaman ilişki sorunları normal karşılanır. Ancak sorunlar kişilerin birbirlerine yıpratmasına neden olduğu zaman duruma müdahale edilmesi gerekir.  

 

Çiftlerin ilişkilerinde ortaya çıkan sorunlar çoğu zaman köklü değişimlerle birlikte baş gösterir. Evlilik için adım atmak özellikle iki farklı ailenin bir araya gelmesi ve evlilik kurumuna dair farklı beklentilerin olması ilişki sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler hayatlarını iki kişilik sürdürmenin zorluğunu bir üst seviyeye taşırken zorluklar yaşayabilirler. Bu sorunların yanı sıra orta yaş bunalımı, işsizlik, aldatma, cinsel problemler, çiftlerin aileleri arasındaki sorunlar, geçim sıkıntısı gibi nedenler ile çiftler arasında sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlarda taraflar öncelikle birey olarak sonrasında ise çift olarak karar vermek zorundadır. Ancak çoğu zaman çevresel etmenlerle birlikte çift olarak uzlaşmak zorlaşır.     İlişki sorunları için bir uzmandan destek almak ilişkinin uzun vadede sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından çok önemlidir. 

 

İlişki Sorunları Nasıl Çözümlenmeli?

 

Her sorunun en temel çözümünde olduğu gibi ilişki sorunları yaşandığı zaman da çözüm konuşmaktır. İletişimsizlik her sorunun büyümesine neden olur. Çiftlerin iletişimsizlikleri her zaman ilişkinin zarar görmesini sağlar. Tahammülsüzlük ile birlikte gelen bıkkınlık hissi ile birlikte boşanma kararları artmaktadır. Ancak ilişki sorunlarını ortadan kaldırmak ve iletişimsizliği çözmek için terapiye başvurmak düşünülmelidir. Ön yargıları ortadan kaldırarak, karşı tarafı suçlamadan ve dinlemeden hüküm vermemek için bir terapist ile görüşerek ilerlemek gerekir.  

 

Mehmet Efeoğlu

İlişki Dinamikleri
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri