Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Hayır Diyememek 
 

Bazı insanlar iyi olmaya çalışırken kendi mutluluklarından ödün verirler. Bunun en temel nedeni insanların iyi olmak için çabalarken kendilerini unutmalarıdır. Hayır diyememek iyi olmak için yapılan en büyük hatalardan birisidir. Ama insanlara hayır diyemeyen kişiler hem kendilerini yetersiz hissederler hem de insanları memnun edemedikleri için suçluluk duyarlar. Bu noktada hayır demekten kaçınmanın bir sorun olduğunu kabul etmek ve bu durumu ortadan kaldıracak şekilde davranmaya çalışmak ve terapiye gitmek önemlidir. 

 

Neden Hayır Diyemiyoruz? 

 

Hayır diyememenin pek çok farklı nedeni vardır. İnsanlar hayır dedikleri zaman sürekli hayır cevabı almaktan endişe ederler. İnsanlar hayır kelimesinden kaçmak için istedikleri için sık sık istemedikleri konularda da evet demek zorunda kalırlar. Hayır demekten kaçınan herkesin kendince nedenleri vardır. Reddedilme korkusu, kendini kanıtlama ihtiyacı, mükemmel olduğunu göstermeyi istemek, kaygılı ve stresli olmak bazı nedenlerdir. İnsanlar hayır cevabı almayı sevmezler bu nedenle hayır cevabından kaçınmanın en iyi yolunun hayır dememek olduğunu düşünürler. Hayır cevabını duyma kaygısı insanların üzülecekleri davranışları benimsemelerine neden olabilir. Sevilmeme korkusu da hayır diyememek için önemli bir nedendir. Tüm bu nedenler uzun vadede pasif agresif bir öfkeye neden olur. Hayır diyememek çoğu zaman insanın kendi içsel çekişmelerinden ortaya çıkan bir durumdur ve mutlaka müdahale edilmesi gerekir. 

 

Nasıl Hayır Diyebilirsiniz?

 

Aslında hayır diyememek kolayca bir sorun olmaktan çıkabilir. Hayır demekte zorlanan kişiler bir karar vermeleri gerektiği zaman kendilerine sadece birkaç soru sorabilirler. İnsanlar kendilerine bir soru sorulduğu zaman öncelikle ne istediklerini düşünmelidir. Eğer kişi kendi isteklerini ön plana çıkarırsa bunun adı her zaman bencillik olmaz. Bir insanın çevresindekileri mutlu edebilmesi için öncelikle kendini mutlu etmesi önemlidir. Hiçbir insanın sınırlarını, değerlerini, isteklerini ve beklentilerini yok sayacak adımlar atarken mutlu olması beklenemez. İnsanlar hayır diyemedikleri zaman kendi bildiklerinin dışına çıkabilirler ya da istemedikleri adımlar atabilirler. Bu durum ise mutsuzluğun temel kaynağıdır. Bir konuda hayır diyememek insanın hayatının farklı noktalarında sorunlar yaşamasına neden olur. İş konusunda hayır diyemeyen insanlar ilişkilerinde sorun yaşarlar; aşk ilişkilerinden hayır diyemeyen insanlar uzun vadede hayatlarını sorgulayarak ilişkilerini de riske atacak duygular geliştirebilirler. Bu nedenle bir cevap vermek gerektiği zaman beklentileri karşılamayı istemekten önce hayattan beklentileri düşünmek hayır demenin en sağlıklı yollarından birisidir. 

 

Mehmet Efeoğlu

Hayır Diyememek!
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri