Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   


            İnsanlar neden " hayır" diyebilmelidir; önce bunu anlamak gerekir. Kişi bir durumu eksiklik ve ya ihtiyaç olarak görmediği takdirde o durumu düzeltmesi olanaksızdır. İnsan başkalarının kendisinden istediği; fakat kendisinin yapmak istemediği her şeye gönül rahatlığıyla hayır diyebilmelidir. İnsanlar genellikle hayır dediklerinde karşıdaki kişiyle ilişkilerinin zayıflayacağını düşünürler. Evet demenin bedelini kişi tek başına öderken hayır demenin bedelini karşıdakiyle paylaşarak öder. Sadece kişiler arası bağ zayıflamasın endişesiyle evet demek kişinin kendi iç mekanizmalarına zarar vermesidir. 

            Çocuklara hayır demenin zamanında öğretilmelidir. Çocuk hayır dediğinde anne- babasını kaybetmeyeceğini bilmelidir. Çocuğun hayatının ilerleyen dönemlerinde de hayır dediğinde kişileri kaybetmeyeceği düşüncesi oluşur. Hayır diyememek ciddi bir sağlık problemi değildir, ama düzeltilmesi gereken bir durumdur. Özgür olmayan ruhlarda daha çok görülür.


Her Şeye mi Hayır            İnsan karşılaştığı durum karşısında değerlendirme yapmalıdır. Aklını ve içsel dürtülerini etkin kullanarak sonuca varmalıdır.


Tedavisi Nasıldır?            Hayır diyememe depresif nedenlerle ilgili ise tedavi süreci vardır; fakat kişinin kendi yapısıyla alakalıysa psikolojik destek ile ortadan kaldırılabilmektedir. Hayır diyememek insan psikolojisini olumsuz etkileyen bir durumdur. İnsanları depresyona sürükler. Bu kişiler için ne tek başına ilaç tedavisi ne de tek başına danışmanlık yeterli olacaktır. İkisi birlikte uygulanmalıdır.

            İnsanlar hayır kelimesi yerine  alternatifler kullanarak bu süreci daha kolay atlatabilirler. Örneğin; Bir kişi diğer bir kişiden yapmak istemediği bir şeyi istediğinde hemen evet ve ya hayır demek yerine, düşünmek istediğini söyleyebilir ve ya bu durumun olumsuz etkilerinden bahsedebilir. Kişi hayır derken kendinden emin olmalıdır.

 

Hayır Diyememe
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri