Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Hayır Diyememe Sendromu Ve Hayır Demenin Yolları

 

İnsan kendini dış tehlike ve olumsuz etmenlerden korumak için çeşitli önlemler alır. Hayır, kelimesi de bu önlemlerden biridir. Hayır, olumsuz bir kelime olarak algılansa da yerinde kullanıldığı zaman insanı maddi ve manevi zararlardan koruduğu bir gerçektir.

 

 Kimler Hayır Diyemez?

 

İnsanların bir kısmı hayır kelimesini evet kelimesinden çok daha fazla kullandıkları halde bazıları hayır demekte çok zorlanırlar. Hatta içlerinde adeta bir savaş dış görüntülerinde ise utanma belirtileri oluşur. Peki, hayır diyememek bu kadar zor mudur? Başlıca hayır diyememe nedenleri nelerdir?

 

Ailede fazla destek gören çocuklar ilk başta kendi anne ve babalarını üzmemek için hayır kelimesinden uzaklaşır. Çünkü anne ve babası onları çok seviyordur ve üzülmeyi hiç hak etmiyorlardır. Bu durum büyüdükçe başka insanları kırmamak boyutuna ulaşır. Artık neredeyse bir karakter gibi hayır diyememek kişinin bir parçası olur. Hayır diyememe sendromu yaşayan kişiler de birçok maddi ve manevi zarara uğrar. Yakınları ve arkadaşları tarafından genelde sömürülür.

 

  Hayır, Diyememenin Başlıca Nedenleri

 

İnsanların bir kısmı kendilerine bir soru sorulduğunda içlerinden net bir "hayır" derler ama bu kelime dışarıda "evet" olarak yankılanır. Belki o "evet" bir zarara yol açacaktır ya da en azından yapılmaması gereken bir fedakarlıktır ama kişi hayır kelimesini kullanamadığı için çaresiz diğer yanıta yönelir. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar başlıca hayır diyememe nedenleri olarak aşağıdaki ruhsal durumların söz konusu olabileceğinde hem fikirdir:

 

 1. Karşıdakini üzme kaygısı

 2. Kaybetme veya yoksun kalma korkusu

 3. Kendine güvenin eksik olması

 4. Başkalarının düşüncelerine fazla önem verme

 

Elbette hayır diyememe psikolojik yardımla alarak çözülebilen bir sorundur ama kişinin hayır demek istediği halde bu kelimeyi kullanmakta zorluk çektiğini önce kendisinin fark etmesi gerekir.

Hayır Diyememe Sendromu
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri