Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Fobi genel olarak bir şeyden korkma, ürkme ve o şeye karşı ani tepkiler verme olarak bilinir. Bu durum kişinin günlük yaşam kalitesini düşürebilir, kendini daha iyi ifade etmesini zorlaştırabilir. Her hangi bir nesne, obje ya da duruma karşı yaşanan fobi, kişide stres, rahatsızlık ve uzun vadede psikolojik sorunlara yol açabilir.

 

 Bilinen En Yaygın Fobiler

 

            Hayvanlara karşı duyulan fobilerde en çok bilineni örümcek fobisidir. Yaygın olarak görülen hayvan fobilerinde köpek ve yılan korkusu da başlıca bilinenlerdir. Bir başka fobi çeşidi ise bir olaydan ya da durumdan korkma halidir. Buna yükseklik korkusu, kapalı alan korkusu, yüksek ses ve gök gürültüsü sesinden korkmak dahildir. Bazı insanlarda yine sıkça görülen fobi türü de kan tutması ve iğne gibi sağlıkla ilgili durumlardan korkma halidir. Kişiler bazen birden fazla fobiye sahip olabileceği gibi bazı fobilerini yenerken bazılarını atlatmak daha zor olabilir.

 

 Fobilerin Nedenleri ve Yenmenin Yolları

 

            Fobilerin nedenine bakacak olursak genelde geçmişte yaşadığı bir olaydan kişinin fazla etkilenmesi ve bilinçaltına bu durumun yerleşmesi olarak tanımlanır. Sebebi bilenen fobiler gibi sebepsizce ortaya çıkan fobilerde oldukça fazladır. Fobilerden kurtulmanın yolu olarak psikolojik tedavi görmek ve rahatlatıcı seminerlere gitmek önerilebilir. Yine rahatlama teknikleri, nefes düzenleme ve meditasyonlar, spor etkili fobi yenme yöntemleridir. İleri düzey fobi sahibi insanlara ise doktor tavsiyesi ve reçetesi ile sakinleştirici ilaçlar verilebilir.

Fobiler Ve Fobileri Yenme Yolları
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri