Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Evlilik Terapisi ile İlişkinizi Kurtarabilirsiniz

 

Evlilik terapisi insanların ilişkileri ile yaşadıkları sorunları farklı açılardan değerlendirerek çözüm yolları sunmayı amaçlayan bir terapi yöntemidir. Çiftler evlilik terapisi uygulamalarını boşanma aşamasında çözüm olarak düşünse de sürekliliği olan bir terapi ile sorunlar büyük boyutlara ulaşmadan çözülebilir. Kişilerin eşleri ile birlikte katıldığı her terapi evlilik terapisi olmadığı gibi eşlerin birlikte katılmadığı terapilerde bireysel olmayabilir. Psikoloji alanında yapılan çalışmalar farklı terapi yöntemlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Psikoterapi yöntemleri hem bireysel hem de grup olarak uygulanabildiği için terapiye gitme amacını iyi bir şekilde belirlemek gerekir. 

 

Neden Evlilik Terapisi?

 

İlişkide yaşanan iletişim sorunları ve bu sorunlara bağlı çatışmalar için evlilik terapisi çözüm bulabilir. Kişiler zaman zaman yaşadıkları ilişkilerde unutulmuş, terk edilmiş, güvensiz ve ilgisiz hissedebilir. Bu duyguları bastırmak sorunların daha çok büyümesine neden olur. Eşi ile iletişim kuramadığını düşünenler, tartışmalarda ya da karar süreçlerinde beyaz ve siyah dışında gri seçeneğini kabul etmeyenler, ilişkinin bir kapana benzediğini düşünmeye başlayanlar, sürekli aynı nedenlerden dolayı kavga edenler, güven sorunu yaşayanlar ve aldatılanlar için evlilik terapisi uygulamaları çözüm sağlayabilir. Evlilik terapisinin boşanma danışmanlığı olduğunu düşünmeden, ilişkinize sihirli değnek ile dokunulacağına inanmadan sürece dahil olmanız gerekir. Pek çok insan evlilik terapilerinde karşılarındaki kişinin yönlendirici ve uzlaştırıcı bir danışman olduğunu unuturlar. Kim haklı kim haksız kavgası için evlilik terapisine başvurmak ya da boşanma sürecinde anlaşmayı sağlamak için terapiste gitmek doğru ve faydalı bir davranış biçimi değildir. 

 

Evlilik Terapisi Kimler İçin Uygundur?

 

Evlilik hazırlığı yapan çiftlerden başlayarak 50. Evlilik yıldönümlerinde olan çiftlere kadar bir ilişki yaşayan herkes evlilik terapisine katılabilir. Evlilik için karar sürecinde terapiye katılmak hem bu stresli dönemde ilişkinin yıpranmasını önlemek hem de ilişkideki olası sorunları büyümeden çözmek için önemlidir. Evliliğin ilk yıllarında çiftler mutlu olsalar bile terapiye katılabilirler. İnsanların sorunlarını yansıtmaları tahammül seviyeleri ile alakalıdır. Evliliğin cicim aylarında sorunları sineye çekebilirken birkaç yıl sonra bu sorunlara tahammül edemeyen insan sayısı çok fazladır. Yapılan araştırmalarda evliliklerdeki temek sorunların evliliğin ilk yıllarında ortaya çıktığı ve zamanla tahammül edilemez noktaya geldiğini göstermektedir. Bu nedenle sorunlarla küçükken mücadele etmek için evlilik terapisi tercih edilebilir. Yeni çocuk sahibi olan ya da küçük çocuğu olan çiftlerde yaşanan çok temel sorunlar vardır ve bu nedenle evlilik terapisi tercih edilebilir. Aileye yeni bir üyenin katılması ile birlikte artan sorumluluk duygusunun yanında gelen yorgunluk ve çiftlerin birbirleri ile iletişimlerinin azalması sorunlara yol açabilir. Böyle zorlu süreçlerde evlilik terapisi ilişki yıpranmadan çözüm elde edilmesinde yardımcı olabilir.

Evlilik Terapisi Nedir?
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri