Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedir? 

 

Dikkat eksikliği, kişinin sevdiği işlere aşırı odaklanma sevmediği işlere ise odaklanamama kusuruna verilen addır. Dikkat eksikliği olan çocuklar kendi zaman planlamasında büyük güçlük çekerler ve anne babaları tarafından daima işini yapması konusunda uyarılırlar. Hastalığın ortaya çıkış serüveni çoğunlukla çocuğun beyninin yanlış eğitilmesi ve bu sebeple hatalı davranışsal alışkanlıklar edinmesiyle ilgilidir. Dikkat eksikliği muhakkak çocuklukta başlar ve büyük oranda 7 yaşından önce ilk dikkat eksikliği emareleri görülür. Hiperaktivite ise çocuğun yaşına ve gelişim seviyesine uygun olmayan aşırı hareketlilik, ataklık ve dikkat eksikliği emareleri olan bir bozukluktur. Başlangıç yaşı 3-4 olarak gösterilmekle birlikte belirtileri daha küçük yaşlarda da görülebilir.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) 

 

Halk arasında en yaygın olarak görülen yanılgılardan biri, dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğunun daima bir arada görüldüğünün düşünülmesidir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun birlikte görülme sıklığı azımsanmayacak kadar çok olmasına rağmen, dikkat eksikliği olan bazı bireylerin hipoaktif olmaları da söz konusu olabilir. Hipoaktifler, hiperaktiflerin tersine sessiz ve sakin kişilerdir.

Hiperaktif kişilerde dikkat gerektiren durumlar karşısında sabırsızlık, yerinde duramama,  karşı tarafı dinleyememe ve aktivitelere başlamakta zorluk çekme gibi problemler gözükürken bu sorunlar kişilerin yapacak oldukları işleri ertelemelerine sebep olur.  Hiperaktif bireyler işini kaybetme, ilişkilerinin ve evliliklerinin kötüye gitmesi gibi psikososyal sorunlar yaşayabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla rastlanmaktadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri