Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   
            İnsan davranışlarında psikolojinin yönüne bakıldığında benlik, altbenlik ve üst benlik kavramlarına göz atmak gerekir. Altbenlik kişinin davranışlarında dürtüleyen, benlik düzenleyen ve yürüten, üst benlik ise yargılayan ve ahlaki açıdan değerlendiren nitelikler taşırlar. Ayrıca günlük dil kullanımı ile irade, vicdan ve nefis kavramları da
davranışların psikolojik yönden incelenmesinde, dikkate alınması gerekli olan etmenlerdir. 

 


Benlik, Altbenlik, Üstbenlik            Altbenlik, devamlı doyuma ulaşmak isteyen dürtülerin bütünüdür. Üstbenlik ise, altbenlik tarafından gelmekte olan isteklerin, kişisel ve toplumsal ahlaka uygun olup olmadığını değerlendirir. Benlik ise, altbenlikten gelmekte olan isteklerin ve  üstbenlikten gelen yargılamaların yanına dış gerçeklikleri de yerleştirerek, kişinin herhangi bir davranışta bulunup bulunmayacağına karar verir.Kimlik, Kişilik, Kendilik            Kimlik, kişinin toplum tarafından tanımlanmış olan rolleri, ne derece benimsediğini ifade eder. Kişilik diğer insanlar ile olan ilişkilerde, kişinin kendine özgü olan ve süreklilik göstermekte olan davranışlarıdır. Kendilik ise, kişinin kendisi ile ilgili hissetmekte olduğu tüm kavramların bütünüdür.


İrade            Toplum içerisindeki yanlış bilinen kanı, kişinin davranışlarını iradesinin belirlediği yönündedir. Davranışlarda irade önemli bir rol oynamakla birlikte, hiç bir zaman belirleyici olamaz. Kişi davranışlarını iradesi sayesinde değiştirebiliyor olsaydı, utangaç olan bir kişinin utangaçlığı hemen bırakabilmesi gerekirdi. Bu kurallar bütün insanlar için geçerlidir. Herkesin bırakmak, kurtulmak istediği kişilik özellikleri mevcuttur. Ancak tüm isteklerine karşılık bu davranışlarından kurtulamazlar. Bu nedenle irade davranışlarda tek belirleyici değildir.
            

Davranışın Psikolojik Yönü
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri