Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Bireysel Psikoloji Nedir?

 

Birey içinde bulunduğu toplumda kendi yaşamını sürdürmek üzere geliştirdiği duygu ve davranış biçimidir. Birey toplum içinde saygınlığa, güce ya da kendini kanıtlama çabasını davranışlarıyla göstermektedir. Sosyal ilişkilere yönelik olarak bilinçli gösterilen davranışlarda yaşanılan çevreye, eğitime göre şekillenmektedir. 

 

Bireylerin Toplumda Kendilerini Konumlandırması

 

Birey yaşadığı çevrede kendisinden daha aşağıda üstün kişiler görecektir. Bu duyguların dengeli olmaması bireyin kendi üzerinde algısını aşağılık veya üstünlük duygusunun ortaya çıkmasına neden olur. Aşağılık veya üstünlük duygusunun gelişiminde toplumda belirleyici olabilmektedir. Sosyal ilgi bireyin psikolojisini doğrudan etkileyen hususlardandır. Birey eğer topluma karşı geliştirdiği duyguları düzenli ise topluma karşı kendine verdiği önem kadar önem verir. Bu duygu durumda bozuklukta aşağılık veya üstünlük duygusuna neden olabilir.

 

Bireylerin toplum içinde yapması gereken ödevler bulunmaktadır. Bu ödevler kişilerin sosyal statülerine göre değişim göstermektedir. Toplumda başkaları ile ilişki kurma, evlenme, iş sahibi olma gibi ödevler bireyin psikolojisi ilgili kurumlardır.

 

Bireyler toplum içerisindeki davranışlarında belirli hatalar yapabilmektedir. Bu hatalar belirli bir miktarda toplum tarafından tolere edilebilmektedir. Toplum tarafından genel kabul görmeyen davranışlarda bulunulması toplum tarafından dışlanma, belirli müeyyidelere maruz kalma şeklinde sonuçlanabilmektedir.

 

Birey sahip olduğu duygu ve düşüncelerle toplumda bir yer edinmekte, bu davranışların uyumlu olması halinde gelişimini toplum diğer bireyleri sağlıklı, güvenli ilişkilerle sürdürmektedir. Kişilerin kendilerinin konumlandırdıkları alan ile toplum algısı arasındaki fark çatışmalara neden olabilmektedir.

 

Bireysel Psikoloji Nedir?
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri