Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   
 


Benliğin Kendini Savunması            İçten veya dıştan gelen uyaranı anlamlandırma sürecinde, benlik ve üst benlik tarafından yapılan değerlendirme sonucuna ilişkin ‘’savunma’’ durumu ortaya çıkar. Kişi için kabul edilemez özellikler taşıyan bir istek, dürtü veya bir ruhsal muhteva ve onun oluşturduğu duygulardan korunmak ya da kurtulmak için kullanılan ruhsal düzeneklere savunma düzeneği ya da mekanizması denir. Başka bir söyleyişle,  benlik savunma düzeneklerini kullanarak bir sebeple etkinleşen kabul edilemez özellikler taşıyan bir dürtünün, isteğin veya bir ruhsal içeriğin etkisinden korunma ya da kurtulma çabası içine girmektedir.

            Egonun savunma düzenekleri, içsel çatışmaların ortaya çıkardığı anksiyetenin kurtulabilmek ereğiyle egonun kullandığı bilinçdışı mekanizmalardır. Bunların görevi bir dürtünün doyum bulmasının önüne geçmek veya nesnesini değiştirmek, ayrıca da bundan dolayı meydana gelen anksiyeteden kurtulunmasını sağlamaktır.


Benliğin Savunma Düzenekleri


            Egonun kullandığı savunma düzeneklerinin başlıcaları arasında bastırma, özgecilik ve mantığa bürüme gibi mekanizmalar vardır. Bastırma dürtü, anı ve tecrübelerin bilinçdışına itilmesi ve orada tutulması anlamına gelmektedir. Örneğin, bir kişinin askerlik sırasında yaptığı bir hatadan dolayı bir arkadaşının yaralanmasına ya da ölmesine sebebiyet vermesinin ardından bu olayı hatırlamaması ya da askerlik yaptığını dahi unutması buna bir örnektir.

            Özgecilik diğer adıyla diğergamlık ise kişinin kendi ve istek ve ihtiyaçlarını görmezden geldiğini belli ederek bütün uğraşını bir başkası için vermesidir. Mantığa bürüme ise kişinin akla yatkın bir gerekçe ile işin içinden sıyrılma çabasıdır. Gece ders çalışmak için oturan öğrencinin bunu yapmayı istemeyip aslında sabah çalışmak daha iyi olur, dinç olurum vb. gibi sebepler sunması bu mekanizmaya örnektir.

Benliğin Savunma Düzenekleri
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri