Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Aile Terapisi

 

            Aile terapilerinde temel sebep aile üyelerinin arasında oluşan çatışmayı sonlandırmaktır. Aralarındaki iletişimi ve birlikte problem çözme becerisini arttırmaktır. Aile bağları ve aile içi iletişim önemini kavramalarını sağlamaktır. İyi günde hem de kötü günde sevginin paylaşılmasını sağlamaktır. Aile bireyleri sorunlar karşısında birlikte davranarak problemleri tek kişiye yüklemeden stres ve sorumlulukları paylaşarak bireyleri rahatlatır.

 

 Aile Terapi Süresi

 

            Aile terapisinde ailenin hangi amaçla ve nedenle terapiye başvurduğu süreç için ana etkendir. Bir haftanın içinde bir kez uygulanabilir. Bazı yoğun durumlarda iki kez veya üç kez uygulanabilmektedir. Söz hakkı alan kişi sayısı birden fazla olması sebebiyle seanslar 90 dakika sürmektedir. Terapilerin sayısı ailenin başvurma niteliğine göre süreç değişir. Ancak normal şartlar altında aile terapisi başarılı olabilmesi için toplam seans 8 ile 20 arasında değişmektedir.

 

 Aile Terapisi Avantajları

 

            Bireysel terapide ise kişinin problemine dönük çalışma yapılırken aile terapisinde hem kişinin problemine yönelik artı olarak aile üyeleriyle birlikte yaşadığı problemler çözülür. Tüm aile üyeleri çözüme dönük olduklarında problemler azalır. Çözüme yönelik atılan adımlar birlikte atılması yapılan her şeyin aile üyelerinin birbirlerine olan bağlılıklarını kuvvetlendirir. Birkaç aile üyesi konuşmaya çekindiği konu olduğunda terapistin teşviki ve başka bir üye tarafından dile getirilebilir. Çözümler içinde daha kolay ortam oluşur. Bire bir terapiye katılmaya hala çekinen üyeler varsa aile ile birlikte daha cesur olunur.

 

Aile Terapisi Nedir?
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri