Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Aile Terapisi Nasıl Yapılır?


Modern hayatın getirdiği zorluklar, ekonomik sıkıntılar ve gelecek kaygısı gibi birçok nedenle aile içi ilişkiler olumsuz etkileniyor ve aile yapısı zarar görüyor. Günümüzde pek çok aile, aile terapisi görmektedir. Ailenin tüm bireyleri arasındaki etkileşimi anlamak, var olan sorunları çözmek ve aile ilişkilerini yeniden yapılandırmak amacı ile aile terapisi uygulanmaktadır. Terapi sonucunda, aile bireyleri arasındaki sorunlar çözülmüş ve iletişim kuvvetlenmiş olur.

 

Terapi Nasıl Uygulanır?Aile terapisi, sadece bireye odaklanmaz. Genel olarak tüm aile bireylerine ve aynı zamanda aile dinamiklerine konsantre olunur. Söz gelimi; çocuğun okul ile ilgili bir sorunu varsa çocuğun sorun yaşadığı konuda ailenin etkileri gözden geçirilir. Dolayısıyla, aile, çocuğa ya da söz konusu aile bireylerine nasıl davranmaları gerektiğini öğrenirler. Varsa yanlış davranışlar düzeltilir ya da ilişki de eksik olanlar tamamlanır.

Aile terapisinde, aile terapistleri aile bireylerinin;
Değerlerine, ihtiyaçlarına, duygu ve düşüncelerine saygı duyarlar.
Aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olurlar.
Bireylerin, birbirlerini suçlamaktan vazgeçmelerini, birlikte çözüme ulaşmalarını sağlarlar.
Sorunlarla baş etme yöntemlerini öğretirler.
Bireylerin hangi konularda daha iyi ya da başarılı olduklarını keşfeder ve kişinin bununla gurur duymasını sağlarlar. Aile bireylerini öz güvenli olmaya teşvik ederler.
Var olan tüm problemlerin çözümünde her bireyin sorumluluk almasını sağlarlar.
İlişkileri analiz ederek amaç doğrultusunda birlikte çalışmaya yardım ederler.
Aile bireylerinin birbirleri ile iletişimlerinde birbirlerine söyledikleri sözlerin ya da davranışların diğer aile üyeleri üzerindeki etkilerini farkına varmalarını sağlar.
Bireylerin yaşadıkları sorunları, zorlukları ifade etmelerine ve aile üyelerinin birbirlerini dinlemelerine teşvik ederler.

 

Aile Terapisi Nasıl Yapılır?
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri