Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

*Düşük Cinsel İstek Örüntüleri

*Cinsel Fantezi ve İsteklerde Eksiklik

*Cinsel Doyumda Tatmin Bozuklukları

Cinsel İstek Eksikliği

"İsteksizlik, Yorgunluk ve Depresyon"

Erkekte Cinsel İstek Bozukluğu Nedir?

 

Düşük Cinsel İstek Bozukluğu Tanımı

 

Erkekte Düşük Cinsel İstek Bozukluğu bireylerin en azından 6 aydır cinsel fantezi ve isteklerinde eksiklik olmasıyla örüntülü bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel işlev bozukluğu terimi cinsel doyum isteğindeki ya da bu isteği doyurmadaki bozukluğu anlatır. Bozukluklar derece bakımından büyük farklılıklar sergilese de ilişkideki her iki tarafın cinsellikten aldıkları zevk işlev bozukluğu sergilediği varsayılan partnerden bağımsız olarak, tipik olarak durumdan olumsuz etkilenir.

 

DSM’e göre cinsel işlev bozuklukları için 4 evre vardır ve bu bozukluklar ilk 3 evrenin herhangi birinde gerçekleşebilir:

 

Cinsel İşlev Bozuklukları Evreleri

 

*İlk evre olan arzu evresi cinsel etkinlikle ilgili fanteziler ya da cinsel etkinlikte bulunma isteğinden oluşur. 

*İkinci evre olan heyacan (ya da uyarılma) evresi öznel bir cinsel zevk duygusu ve bu öznel zevke eşlik eden fizyolojik değişimlerdir.

*Üçüncü evre olan orgazma evresinde cinsel gerilimin boşalması ve cinsel zevkin doruğa ulaşması gerçekleşir.

*Son evre çözülmedir ve bu evrede kişi rahatlama duygularını hisseder. 

 

Bu 3 evre birbirinden ayrıymış gibi tanımlansalar da bir kişinin bunları bir duygular ve biyolojik ve davranışsal tepkiler silsilesi şeklinde yaşadığını unutmamak gerekir. Depresyon ve Anksiyete bozukluklarının birçok türü cinsel işlev bozukluklarına eşlik edebilir. Cinsel işlev bozukluklarında rol oynadığı düşünülen psikolojik etkenler arasında ilişkiden doyum alamama, günlük endişeler, anlaşmazlık ve çatışmaların artması, duyguların düzeyinde azalma ve duygusal bağlanma ipuçlarının azalması sayılabilir. Erkekte ya da Kadında Düşük Cinsel İstek Bozukluğu yaşayan kişilerin tedavisi mümkündür. Çok çeşitli psikoterapi teknikleri bu konuda oldukça başarılıdır. Örneğin duyusal odaklanma alıştırmaları çeşitli cinsel bozuklukların tedavisinde kullanılır. Bu alıştırmalarda çiftlere birleşme ya da orgazma hedefi gütmeksizin yalnızca dokunmanın getirdiği hoş duygulara odaklanmak öğretilir. Cinsel işlev bozukluklarında partnerlerin birbirlerine çok duyarlı yaklaşmaları her zaman en güvenilir ilk adımdır. Çünkü her bozukluğun bir süreci vardır ve bu süreç dahilinde de tedavisi mümkündür. (Kring, Ann M., et al. Abnormal Psychology. John Wiley & Sons, 2015)

Erkekte Cinsel İşlev Bozukluğu

Erkekte Düşük Cinsel İstek Bozukluğu ve DSM-V (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) 

 

 

Tanı Kriterleri

 

*Uzman tarafından değerlendirilen cinsel fantezi ve isteklerin en azından 6 aydır eksikliği ya da yokluğu

 

Erkekte Cinsel İşlev Bozukluğu
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri