Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

*Tıkınırcasına Yeme Dönemleri 

*Yemek Yemeyi Durduramadığı Hissi 

*Kilo Alımını Engellemek için Kusma

*Beden Şeklinin Aşırı Önemli Olması

*Aşırı Egzersiz Yapma

Bulimiya Nervoza

"Kusma, Tıkınırcasına Yeme ve Beden Şeklinin Çok Önemli Olması"

Bulimiya Nervoza Nedir?

 

Bulimiya Nervoza Tanımı

 

Bulimiya Nervoza bir yeme bozukluğu rahatsızlığıdır. Bulimiya Yunanca’da “hayvan eti açlığı” anlamına gelir. Bu rahatsızlık, çok miktarda yiyeceğin aniden tüketilmesinin ardınad kilo alımının engellenmesi amacıyla kusma, aç kalma, aşırı egzersiz gibi telafi edici bir davranışın takip ettiği dönemlerden oluşur. “Tıkınma”nın iki özelliği vardır. Birincisi; aşır miktarda yiyeceğin, diğer bir deyişle, çoğu insanın yiyebileceğinden daha fazla yiyeceğin kısa süre içinde (örneğin 1 saatte) yenmesidir. İkincisi ise yemek yeme esnasında kontrolün kaybedildiği hissi, yani kişinin yerken duramayacağını hissetmesidir. Eğer tıkanırcasına yeme/çıkarma, anoreksiya nervoza ve aşırı kilo kaybı varlığında oluyorsa, bulimiya nervoza tanısı verilmez; bu durumda doğru tanı, anoreksiya nervozanın tıkınırcasına yeme/çıkarma alt türüdür. Anoreksiya ve bulimiya nervoza arasındaki en büyük fark kilo kaybıdır. Anoreksiya Nervoza hastalığı olan insanlar fazla miktarda kilo kaybederken, bulimiya nervoza rahatsızlığı olan insanlar kaybetmezler.

 

Bulimiya Nervoza Olan Bireyler

 

Bulimiya Nervozada tıkınmalar gizli gizli yapılır, stres nedeni ve oluşturdukları olumsuz duygular ile tetiklenebilir ve kişi rahatsız olacak kadar doyana dek devam eder. Araştırmalar, bulimiya nervozası olan insanların bazen aşırı miktarda yiyeceği tıkınırcasına yeme dönemlerinde yediğini gösterir. Öyle ki bu kişilerin, bir insanın günlük yiyebileceğinden daha çok yiyeceği yedi öne sürülmektedir. Tıkınırcasına yeme bittiğinde rahatsızlık ve iğrenme hissi ile kilo alma korkusu bulimiya nervozanın ikinci basamağını oluşturur. Bu aşama, telafi edici davranış evresidir ve buna çıkarma denir.

 

Çıkarma davranışı, tıkanmaların kalori etkisini ortadan kaldırma çabası ile yapılır. Bulimiya nervozası olan insanlar genellikle öğürmek için parmaklarını boğazlarına kadar sokar ancak zamanla birçoğu öğürmeye gerek kalmadan istediklerinde kusmayı başarabilirler. Müshil ya da idrar söktürücülerin kötüye kullanılması (ki bunların beden ağırlığını azaltmadaki görevi çok azdır), aç kalma ve aşırı egzersiz de kilo alımının engellenmesi için kullanılır. Zaman zaman birçok insanın tıkınırcasına yemesine ve bazılarının da çıkarmasına karşın DSM-V bulimiya nevroza tanısı, 3 ay içinde en az haftada bir kere tıkınırcasına yeme ve telafi etme davranışlarından oluşan dönemin olmasını gerektirir.

Bulimiya Nervoza

Bulimiya Nervoza Tanısı ve DSM-V (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) 

 
 
Bulimiya Nervoza Tanı Kriterleri

 

 

*Tekrarlayan tıkanırcasına yeme dönemleri vardır.

*Kilo alımını engellemek için tekrarlayan telafi edici / dengeleyici davranışlar (kusma)

*Öz değerlendirme için beden şekli ve kilosunun çok önemli olması belirleyicidir.

 

Bulimiya Nervoza
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri