Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

*Kilo Almamak için Aşırı Enerji Kısıtlaması

*Kilo Almaya Dair Aşırı Kaygılanmalar

*Beden Algısında Bozukluk

*Sosyal Ortamlardan Uzaklaşma

*Kilo Durumunu Sürekli Kontrol Etme 

Anoreksiya Nervoza

"Kilo Almaktan Korkma, Beden Algısı Bozulması ve Besin Alımını Kısıtlama"

Anoreksiya Nervoza Nedir?

 

Anoreksiya Nervoza Tanımı

 

Anoreksiya Nervoza bir yeme bozukluğu rahatsızlığıdır. Anoreksiya terimi, iştah kaybı anlamına gelmektedir ve nevroza, kaybın duygusal nedenlerden olduğunu belirtmektedir. Bu terim aslında çok yaygın bir yanlış tanımlamadır çünkü anoreksiya nevroza olan çoğu insan yemekle ilgili, ilgi ve iştahını kaybetmez. Aksine, kendilerini aç bırakırken, anoreksik olan çoğu insan yiyecekle meşgul olur. Örneğin bu kişiler devamlı yemek kitabı okuyabilir ve aileleri için lezzetli yemekler hazırlayabilir.

 

Anoreksiya Nervoza 3 Ana Başlıkta

 

1. Sağlıklı beden ağırlığını sağlayan davranışların kısıtlanması. Bu, kişinin kilosunun, yaşı ve boyuna göre normal kabul edilen kilodan çok düşük olması anlamına gelmektedir (Vücut Kitle Endeksi Açısından). Kilo, tipik olarak diyet yapma yolu ile kaybedilir ancak çıkarma davranışları (kendi kendini kusturma, müshil ve idrar söktürücünü fazla kullanımı) ve aşırı egzersiz de bu amaçla kullanılabilir.

 

2. Kilo almaktan şişmanlamaktan çok korkmak. Bu korku, kilo kaybı ile azaltılamaz. “Aşırı zayıf” gibi bir şey yoktur.

 

3. Kişinin beden ağırlığını ya da biçimini nasıl algıladığı ile ilgili bir bozukluk. Anoreksiya nevroza hastalığı olanlar aşırı zayıflasalar bile, aşırı kilolu olduklarını ve bedenlerinin bazı parçalarının özellikle karın, kalça ve bacaklarının üstünün şişman olduğunu iddia ederler. Beden şeklini kontrol etmek için kendilerini sıklıkla tartarlar, bedenlerinin farklı bölümlerinin ölçerler ve aynadaki yansımalarını eleştirel bir şekilde incelerler. Özsaygıları zayıflığı sürdürmekle çok yakından ilişkilidir.

 

DSM-5’ten önce (regl kanamalarının kesilmesi), anoreksiya nevroza için gereken bir tanı ölçütüydü. Ancak bu belirti, DSM-5’te kaldırılmıştır çünkü kadınların regl kanamalarının kesilmesine neden olan ve kilo kaybıyla ilgili olmayan birçok neden vardır.

 

Anoreksiya Nervoza, genel oalrak erken ve orta ergenelik yıllarında sıklıkla diyet yapma ve bir yaşam stresinin olmasının ardından başlamaktadır. Anoreksiya nervoza’nın yaşam boyu yaygınlığı %1’den azdır. Anoreksiya nevroza hastası olan bireyler sıklıkla depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, fobi, panik bozukluk, madde kullanım bozuklukları ve çeşitli Kişilik Bozuklukları tanısı da alırlar. Duygudurum Bozuklukları da sıklıkla eşlik eder.

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza Tanısı ve DSM-V (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı)

 
Anoreksiya Nervoza Tanı Kriterleri

 

*Çok düşük beden ağırlığına sebep olan besin kısıtlaması: beden ağırlığı normalin önemli derece altındadır.

*Kilo almakla ilgili yoğun korku mevcuttur. 

*Bireyin beden algısında bozukluk vardır.

Anoreksiya Nervoza
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri