Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Aile Danışmanlığı Merkezi

Aile Danışmanlığı Merkezi Nişantaşı

Aile Danışmanlığı Merkezi

 

Aile Danışmanlığı Merkezi terapisi çiftlerin terapi seanslarına bir arada katılmasıyla gerçekleşir. İletişim becerilerinin iyileştirilmesi ve daha uyumlu sorun çözme tarzlarının geliştirilmesi terapinin temel odak noktasıdır. Aile terapisi çift terapisiyle paralel gitmektedir ancak temelde ayrıldıkları noktalar vardır.Nişantaşı Aile Danışmanlığı Merkezi, aile terapisi ilişki sorunları nedeniyle yardım aramaya başlayan danışanların sayısının artması üzerine geliştirilmiştir. Aile Danışmanlığı Merkezi bireysel tedaviden aileye doğru ilerleme sürecinde gelişmeye başlamıştır. Yapısal aile terapisi çok yaygın kullanılan bir aile terapisi metodudur.

Sistemler kuramına dayanan bu yaklaşıma göre ailesel bağlam değiştirilebildiği takdirde üyelerin her birinin aile içinde yaşadığı deneyimler de değişecek ve onlar da yeni aile bağlamının değişen gereklilikleri doğrultusunda farklı davranmaya başlayacaktır. Ancak bu yaklaşım da yeterli değildir, çünkü her bireyin kendi kişilikdinamiklerini incelemek ve onları analiz etmek sonuçta oluşturulacak aile bağlamını etkilemektedir. Yani parçaların toplamı bütünden fazladır o yüzden çeşitli metotlarla ailelere ve çiftlere yaklaşmak en sağlıklı tutum olacaktır.

 

Terapi Nedir?

 

Terapi, bireylerin gündelik hayatlarında yaşamış oldukları rahatsızlıkların, bozuklukların ve problemlerin çözüme kavuşturulması için uygulanan bir tedavi çeşididir. Bir kişinin psikoterapi alıp almaması o kişinin herhangi bir ruhsal bozukluğu olmasını gerektirmez. Sosyal, mesleki ve ailevi konularda da sıkıntı yaşayan bireyler yaşamları hakkında bazı şeyleri değiştirmek isteyebilir ve bunun için psikoterapi almak isteyebilir. Ancak, psikolojik danışmanlıkla psikoterapi birbirine karıştırılmamalıdır çünkü psikoterapi zamana dayalı sistemli bir süreçtir. Her psikoterapi metodunun kendine has özellikleri ve kuralları vardır.

Psikolojik danışmanlık ise bireylerin problemlerini veyahut çözmek istedikleri herhangi bir sorunu istedikleri zaman bir uzmana danışabilmeleri kapsamında gerçekleşir. Psikoterapi ise daha önce söylediğim gibi daha sistemli, zaman alan ve kalıcı değişikliklere sebep olan bir tedavi çeşididir. Danışmanlık bir tedavi metodu değil, sadece belli konularda uzmanlık sahibi olan birinden alınan hayata dair çözümlerdir. İşte bu noktada psikoterapinin gündelik diyaloglardan çok önemli farkları vardır.

 

Zaman içinde bir terapi almaya başladığınız zaman

 

*Duygularınızda

*Davranışlarınızda

*Düşüncelerinizde

 

Kalıcı olarak değişecek temel dinamikler olacaktır. Bununla beraber yaşadığınız değişimlerle sosyokültürel durumunuz, mesleki hayatınız ve gündelik davranışlarınız değişmeye başlayacaktır. Toparlarsak, hayata bakışınız değişecek ve kendinizin imkanlarını genişleteceksiniz. Eğer bir bozukluk ya da rahatsızlık dolayısıyla psikoterapi alıyorsanız o konuda gelişme sağlayabilirsiniz ama dediğim gibi psikoterapi almanız için herhangi bir probleminiz olmak zorunda değildir. Sağlıklı herkes terapi alabilir.

                          

Aile Danışmanlığı Merkezi
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri