Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

*Tek Başına Evin Dışında Olamama

*Toplu Taşıma Araçları İle Seyahat Edememe

*Otoparklar ve Çarşılarda Duramama

*Sinema Gibi Kapalı Yerlere Girememe

*Panik Ataklar Eşlik Edebilir

*Aşırı Korku ve Endişe Duymak

Agorafobi

"Otobüsler, Metrolar ve Kalabalık Alanlar"

Agorafobi (Alan Korkusu) Nedir?

       

Agorafobi'nin Tanımı 

 

Agorafobi; Yunancada insanların bir araya geldiği ve kamusal alan anlamına gelen "Agora" kelimesinden gelmektedir. Ruhsal Bozukluklar literatüründe ise; bireyin kendini güvende hissetmediği belli ortamlardan kaçınma davranışları göstermesi anlamına gelir.

 

Agorafobi Nesneleri Nelerdir?

 

Alışverişlerde ya da başka yerlerde sıra beklemek, marketler, sinema salonları, otoparklar, çarşılar, trenler, köprüler ve daha birçok mekan Agorafobi nesnesi olabilir. Agorafobik olan bireyler kendi bedensel hisleri konusunda endişelenirler, bu nedenle de egzersiz yapma, korku filmleri izleme, kafein alma hatta cinsel etkinlikte bulunma gibi uyarıcı etkinliklerden kaçınırlar. Orta şiddetli vakalarda Agorafobikler evlerinden dışarı çıkma durumunda anksiyete yaşayabilirler. Çok şiddetli vakalarda Agorafobi, insanın evin dar sınırlarının hatta evin içindeki bazı bölümlerin dışına çıkamadığı son derece engelleyici bir bozukluktur. Agorafobi'nin ilk ortaya çıkışında insanlar, atakların meydana geldiği durumlardan kaçınma eğilimi sergilerle, ancak genellikle kaçınma zamanla atakların gerçekleşebileceği diğer durumlara da yayılır.

 

Agorafobi DSM IV TR’de panik bozukluğun alt kategorisi olarak yer alsa da DSM-5’te ayrı bir tanı kategorisi olarak yer alır. Çünkü yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre Agorafobi belirtileri gösteren bireylerin panik bozukluk belirtileri göstermediği görülmüştür. Hatta çoğunun panik atak belirtileri de göstermedikleri görülmüş ve bu bulgular Agorafobi’nin ayrı bir tanı kategorisi olarak yer almasına sağlam bir zemin hazırlamıştır. Agorafobi'nin eştanıları arasında Panik Bozukluk en yaygın olanlardandır. Beş ayrı büyük epidomiyolojik çalışmaya göre Agorafobi belirtileri gösteren insanların neredeyse yarısının panik atak yaşamadıkları gözlenmiştir. (Kring, Ann M., et al. Abnormal Psychology. John Wiley & Sons, 2015)

Agorafobi

    Agorafobi ve DSM-5 (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı)

 

 

Agorafobi Tanı Kriterleri:

 

*Kaçmanın ya da yardım almanın mümkün olmadığı tek başına evin dışında olma

*Toplu taşıma araçları ile seyahat etme

*Otoparklar ve çarşılar gibi açık alanlarda olma

*Sıkışık alanlarda ayakta olma ya da kalabalık alanlarda olma

*Yukarıdaki gibi durumlardan en az 2 tanesinde bireyin yetersiz kalacağı, utanç verici ya da panik benzeri belirtiler göstereceği ile ilgili aşırı ve belirgin korku ve kaygı duyması gerekmektedir.

*Bu tetikleyici durumlar sürekli korku veya endişeye yol açmaktadır.

*Bu durumlardan kaçınılır ya da bireye eşlik eden birinin varlığına ihtiyaç duyulur ve yoğun korku ya da anksiyete ile bu durumlara katlanılır.

*Bu belirtileri bireylerin en az 6 ay yoğun bir şekilde yaşıyor olması gerekir.

Agorafobi
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri